KROJE


                                    Stužka

                                   
     
Biely kroj   1.kroj biely

Podolok – biela sukňa s fartuchom – zástera s bielym podkladom a na nej pestré vzory rôznych tvarov (kvety, ornamenty a pod.). Tento kroj je slávnostný, ktorý sa nosil len pri významných udalostiach. Pri cirkevných obradoch (nosenie obrazu okolo chrámu na Veľkú noc). V tomto kroji išla mladucha na sobáš na hlave mala perlovú partu, kľučky, cez ramená pylku a na krku perly – korálky, ktoré boli vzadu zviazané pestrou stužkou.

     
Biely kroj s chlapcom   2.kroj biely s chlapcom

Oblečenie chlapcov bolo veľmi jednoduché. Biela košeľa a biele nohavice boli ušité z domáceho tkaného plátna, na nohách boli krpce.

     
Kanafaska   3.kroj kanafaska

Ručne tkaná červená sukňa s modrobielymi pásikmi, Ku kanafaske sa nosil farbiarsky fartuch (modrotllačová zástera s bielymi vzormi alebo červená s bielymi kvietkami). K nej sa nosilo opliča – opliecko, rôznofarebné tibetové – kašmírové lajbiky. Na opliecko pod šiju vpredu sa uviazovala pri slávnostných príležitostiach široká rôznofarebná vyšívaná stužka.

     
Klačenica   4.kroj klačenica

Modrotlačová sukňa s farbiarskym fartuchom – zásterou. Zástera ma zo spodu a na bokoch rôzny ornament, no v prostriedku musí byť ten istý vzor ako je vzro na klačenici. Klačenica, ka je nová, tak ju nosia staré babky pravidelne do chrámu a mladé ženy len počas pôstu. Ak je klačenica stará, tak je to pracovné a každodenné oblečenie žien. Ku klačenici sa nosí čierny hodvábny fartuch. Na nohách sú obuté kerbci – krbce, ktoré boli zhotovené z kože. Fusekľi – ponožky biele, ručne upletené z ovčej vlny. Aby sa na nohe nespuščali, tak okolo nôh boli ovité navoloky – čierna bavlnená šnúrka.

     
Burka   5.kroj burka

Modro-biela štorčekovaná sukňa s farbiarskym – modrotlačovým fartuchom. Takto chodili oblečené dievčatá a ženy na Rusaľa. Burka sa vo všedné dni nenosila.

                                   

POUŽITÉ ZDROJE: